day-0
Korzystając ze strony akceptujesz Politykę cookies Akceptuję

Najwyżej położone obserwatorium astronomiczne w Polsce – Suhora


Adres: , Koninki

Telefon: 18 33 17 684

Powołaj się na serwis:

W portalu od: 23.02.2015 r.


Opis


Suhora jest jednym z wyższych szczytów Gorczańskiego Parku Narodowego. Liczy sobie dokładnie 1000 metrów nad poziomem morza.

Znajduje się dość daleko od ludzkich zabudowań, otoczona lasem, który pełni funkcję filtrów powietrza. Dla astronoma jest to znakomite miejsce na założenie obserwatorium astronomicznego. Zanieczyszczenia powietrza nie rozpraszają obrazu, a światło generowane przez człowieka nie przeszkadza urządzeniom teleskopu.
Decyzja o założeniu obserwatorium w 1987 roku była naturalna. Powstała tu wtedy placówka badawcza Katedry Astronomii Uniwersytetu Pedagogicznego z Krakowa. Jego głównym zadaniem obecnie jest prowadzenie całodobowych obserwacji białych karłów, gwiazd o gigantycznej, wręcz niewyobrażalnej gęstości. Robi to oczywiście we współpracy z innymi obserwatoriami globu.
Obserwatorium astronomiczne znajduje się w niedalekiej odległości zielonego szlaku z Koninek na szczyt Turbacz. Jednym z punktów szlaku jest Polana Suhora, z której można go zobaczyć i podziwiać choćby z daleka.
Zwiedzanie obserwatorium jest dla turystów wielką atrakcją, ale trzeba się najpierw upewnić, czy w danym czasie jest to możliwe. W obserwatorium pracuje ogromny sprzęt o zwierciadle wielkości 600mm (optyka Carl Zeiss) i ogniskowej 7500mm. To wszystko działa pod obrotową kopułą mającą 5 metrów średnicy. Ustawianie takiego sprzętu jest naprawdę zapierającym dech w piersiach widokiem, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że precyzja ustawienia to w tym przypadku ułamki milimetra.

GaleriaLokalizacja obiektu , KoninkiOpinie


4,3 Ocena klientów: Najwyżej położone obserwatorium astronomiczne w Polsce – Suhora
4,3 / 5 na podstawie 4 głosów

Lokalizacja: 4,0
Walory: 4,3
Parking: 4,5
Obsługa: 4,3
Cena: 4,5

Klienci polecają dla:

Oceń:

Lokalizacja
Walory
Parking
Obsługa
Cena

Polecam dla:

Atrakcje turystyczne w okolicy Koninek
Atrakcje turystyczne Rabka-Zdrój [~15 km]