day-0
Korzystając ze strony akceptujesz Politykę cookies Akceptuję

Czarci Młyn


Adres: Lwówecka 5, Świeradów-Zdrój

Telefon: 75 78 45 325

Powołaj się na serwis:

W portalu od: 05.12.2015 r.


Opis


Młyn w Czerniawie-Zdroju powstał około roku 1890. Do dnia dzisiejszego zachowało się jego oryginalne podstawowe wyposażenie. Młyn posiada napęd z koła wodnego nasiębiernego o średnicy 6,5 m i jest jednym z nielicznych tego typu na Dolnym Śląsku.
Obecnie obiekt zwany „Czarcim Młynem” stanowi skansen produkcyjny czyli Muzeum Chleba, w którym turyści zwiedzający mogą uczestniczyć w dawnym cyklu produkcji pieczywa, począwszy od momentu przetworzenia pszenicy w maszynach młyńskich, poprzez wyrabianie ciasta a skończywszy na pieczeniu bochenków w piecu chlebowym, który posiada 100 lat. Oprócz uczestniczenia w produkcji wypieku chleba, można również zobaczyć różne historyczne już maszyny między innymi: śrutownik, drewniane rury z workownicą, mlewnik, gniotownik, elewatory, odsiewacz – sortownik, kosz zbożowo-zsypowy,mieszanka pozioma, szafka aspiracyjne, czyszczarnia, wialnia zbożowa, tryjer, oraz silosy – zbiorniki zbożowe.
Z nazwą młyna wiąże się legenda o przebiegłym młynarzu, który przy pomocy diabła zapewnił sobie żonę oraz olbrzymie bogactwo. Pod koniec życia został z tego powodu porwany do piekła, a obecnie istniejący budynek stoi w miejscu, gdzie stał młyn owego młynarza, który spłonął od uderzenia pioruna.
W młynie produkowane są: mąka, kasza manna, otręby,a wszystko to w zależności od tego, jakie zboże jest mielone. Produkty te można zobaczyć i sprawdzić ich strukturę, smak i zapach. W latach 2011-2012 w młynie przeprowadzony został gruntowny remont, a maszyny i urządzenia odrestaurowane.

GaleriaLokalizacja obiektu Lwówecka 5, Świeradów-Zdrój

Wirtualny spacer
Wybierz inna trasę dojazdu


Opinie


5,0 Ocena klientów: Czarci Młyn
5,0 / 5 na podstawie 2 głosów

Lokalizacja: 5,0
Walory: 5,0
Parking: 5,0
Obsługa: 5,0
Cena: 5,0

Klienci polecają dla:

Oceń:

Lokalizacja
Walory
Parking
Obsługa
Cena

Polecam dla:

Dodaj komentarz

Atrakcje turystyczne w okolicy Świeradowa-Zdroju
Atrakcje turystyczne Szklarska Poręba [~20 km]