day-0
Korzystając ze strony akceptujesz Politykę cookies Akceptuję

Neon Muzeum


Adres: Mińska 25, Warszawa

Telefon: 516 608 881
665 711 635

Powołaj się na serwis:

Strona: http://neonmuzeum.org/pages/index.html
W portalu od: 11.11.2017 r.


Opis


Neon Muzeum w Warszawie jest placówką prywatną. Mogą zwiedzać ją zarówno osoby indywidualne, jak i grupy zorganizowane.
Neony w Polsce socjalistycznej spełniały inną funkcję niż w krajach kapitalistycznych. O ile na Zachodzie ich rola zawsze sprowadza się do reklamy, w PRL-u, w którym nie było wolnego rynku, pełniły funkcję informacyjną i prestiżową. W wyniku sterowanej przez władze tzw. akcji neonizacji, neony rozmieszczano w przestrzeni miejskiej według przemyślanego planu. Projektowano je dla całego ciągu ulic tak, żeby tworzyły integralną część architektury - dopasowane wzajemnie wielkością i kolorami, nie zasłaniające się wzajemnie. Polskie neony projektowali uznani graficy, plastycy i architekci. Niemal wszystkie neony z tego okresu mają dużą wartość artystyczną.
Muzeum Neonów dokumentuje oraz chroni powojenne świetne reklamy. Począwszy od roku 2005 angażuje się w działania związane z badaniem i odnawianiem starych neonów, będących wspomnieniem po szeroko zakrojonych projektach wielkiej neonizacji, prowadzonych w krajach Bloku Wschodniego.
Muzeum nie zajmuje się jedynie gromadzeniem neonów, które nie mogą wisieć w swoich oryginalnych lokalizacjach. Właściciele zainicjowali kampanię, której celem jest ochrona starych reklam neonowych w miejskiej scenerii. W ramach projektu „Akcja Renowacja!” odnowionych zostało kilka ciekawych i znanych warszawskich neonów, jak Syrenka na ul. Grójeckiej czy „Mydła i Farby” na ul. Nowolipki (na awersie ulotki), a także odtworzyliśmy kultowy neon „Jaś i Małgosia” dla nowej klubokawiarni na al. Jana Pawła II.

W muzeum organizowane są również różne wydarzenia specjalne, takie jak np. pokazy filmowe czy wycieczki z przewodnikiem. Możliwe jest też zwiedzanie zbiorów po godzinach otwarcia pod warunkiem wcześniejszej rezerwacji i dokonaniu dodatkowej opłaty.
Kolekcja liczy obecnie kilkadziesiąt eksponatów zbieranych z całej Polski i stale się powiększa. Ciekawostką jest neon „Karina”, utworzony z liter oryginalnego neonu „Tkaniny dekoracyjne”. „Karina” powstała na potrzeby filmu Władysława Pasikowskiego „Pokłosie” (o pogromie Żydów).
Inną ciekawostką, której nigdzie indziej nie zobaczymy jest poglądowa instalacja z rurek, dzięki której można się dowiedzieć, jak działają neony i dlaczego świecą różnokolorowo.

Muzeum Neonów znajduje się na terenie Soho Factory.
Godziny otwarcia:
czwartki -soboty: w godz. 12.00 -17.00,
niedziele: w godz. 12.00 -16.00

GaleriaLokalizacja obiektu Mińska 25, WarszawaOpinie


5,0 Ocena klientów: Neon Muzeum
5,0 / 5 na podstawie 18 głosów

Lokalizacja: 5,0
Walory: 5,0
Parking: 5,0
Obsługa: 5,0
Cena: 5,0

Klienci polecają dla:

Oceń:

Lokalizacja
Walory
Parking
Obsługa
Cena

Polecam dla:

Dodaj komentarz