Cerkiew grekokatolicka


Adres: Bieszczadzka 1, Baligród

Informacja turystyczna: 13 468 41 04

Powołaj się na serwis:

W portalu od: 29.01.2015 r.

Opis


Zwiedzanie wsi Baligród warto rozpocząć od tutejszych zabytków. Do najstarszych z nich, a zarazem najpiękniejszych zaliczana jest cerkiew grekokatolicka z 1829 roku, choć historia mówi o jeszcze starszej cerkwi drewnianej pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny z 1761 roku, która niestety nie zachowała się do dziś.

Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej wyremontowano i przebudowano w roku 1928. Podczas tej przebudowy sygnaturka zakończona baniastym hełmem została zastąpiona wspaniałą drewnianą kopułą. Cała budowla jest świątynią orientowaną, co oznacza że część z ołtarzem głównym skierowana jest ku wschodowi. W środku znajdują się dwie zakrystie od północy i południa nad którymi zbudowano mniejsze kopułki. We wnętrzu świątyni niestety nie zachowały się elementy pierwotnego wyposażenia. Przed cerkwią stoi stara murowana dzwonnica parawanowa bez dzwonów.
Rok 1947 to czas kiedy wywieziono z cerkwi wszelkie sprzęty liturgiczne oraz szaty liturgiczne, a zabytkowa budowla od 1949 roku była traktowana jako magazyn. Czas II wojny światowej przyniósł największe zniszczenia i kradzieże całego wyposażenia świątyni. Pierwszy powojenny remont rozpoczęto w roku 1990, jednak z braku funduszy szybko został zaniechany. W sierpniu 2003 roku odbyło się w cerkwi pierwsze nabożeństwo od czasów wysiedleń. Od tegoż roku ks. Mion Michajłyszyn przejął opiekę nad cerkwią, założył w świątyni greckokatolicki ordynariat polowy, dzięki czemu cerkiew na nowo „zaczęła żyć”, a dziś jest także stopniowo remontowana.

GaleriaLokalizacja obiektu Bieszczadzka 1, BaligródOpinie


4,5 Ocena klientów: Cerkiew grekokatolicka
4,5 / 5 na podstawie 4 głosów

Lokalizacja: 4,5
Walory: 4,5
Parking: 4,5
Obsługa: 4,3
Cena: 4,8

Klienci polecają dla:

Oceń:

Lokalizacja
Walory
Parking
Obsługa
Cena

Polecam dla:

Atrakcje turystyczne w okolicy Baligrodu
Atrakcje turystyczne Cisna [~17 km]
Atrakcje turystyczne Polańczyk [~22 km]
Atrakcje turystyczne Solina [~27 km]
Atrakcje turystyczne Wołkowyja [~14 km]
Atrakcje turystyczne Lesko [~19 km]
Korzystając ze strony akceptujesz Politykę cookies Akceptuję