Zabytki sakralne w Cichem


Adres: , Ciche

Informacja turystyczna: 18 265 84 19

Powołaj się na serwis:

W portalu od: 10.02.2015 r.

Opis


Cichowianie są tradycjonalistami, dla których ważne są lokalne zwyczaje, folklor i oczywiście religia. Z zabytków sakralnych na swoim terenie są szczególnie dumni. Najważniejsze z nich to seria dziewiętnastowiecznych kapliczek przydrożnych rozsiana po całej miejscowości, kościół pw. Józefa Robotnika oraz źrenica w oku wszystkich mieszkańców – kościół parafialny pod wezwaniem NMP Królowej Polski. Jego historia jest bardzo ciekawa.
Kościół na początku był tylko kaplicą wzniesioną przy drodze w Miętusowie z kamienia. Miało to miejsce w 1848 roku i aż do 1905 kaplica służyła bez większych zmian okolicznym mieszkańcom. W tym jednak roku sędzia Zygmunt Kostkiewicz wystąpił do biskupa krakowskiego o zgodę na budowę dużego kościoła. W kolejnym roku kaplicę rozszerzono o drewniane nawy boczne i nawę główną. Kamień węgielny udało się jednak poświęcić dopiero w 1925 roku po długiej zbiórce na budowę. Świątynia była gotowa 3 lata później.
W kolejnych latach kościół widział wiele wydarzeń radosnych. Dwukrotnie z ważnymi wizytami przybywał tutaj późniejszy papież, kardynał Karol Wojtyła (1968 i 1975), pojawiał się tutaj także kardynał F. Macharski, a w 1998 roku emigranci ze wsi mieszkający obecnie w USA ufundowali 3 dzwony: Marię, Wojciecha i Jana Pawła II.
Miały tu niestety miejsca także wydarzenia tragiczne. W 2000 roku poważnemu wypadkowi na terenie kościoła uległ ksiądz J. Ślazyk, a w 4 lata później miejscowość nawiedziło trzęsienie ziemi powodujące istotne straty materialne.

GaleriaLokalizacja obiektu , CicheOpinie


4,5 Ocena klientów: Zabytki sakralne w Cichem
4,5 / 5 na podstawie 6 głosów

Lokalizacja: 4,2
Walory: 4,5
Parking: 4,7
Obsługa: 4,5
Cena: 4,5

Klienci polecają dla:

Oceń:

Lokalizacja
Walory
Parking
Obsługa
Cena

Polecam dla:

Atrakcje turystyczne w okolicy Cichego
Atrakcje turystyczne Biały Dunajec [~23 km]
Atrakcje turystyczne Poronin [~19 km]
Atrakcje turystyczne Suche [~17 km]
Atrakcje turystyczne Ząb [~14 km]
Atrakcje turystyczne Nowe Bystre [~12 km]
Atrakcje turystyczne Dzianisz [~9 km]
Atrakcje turystyczne Witów [~9 km]
Atrakcje turystyczne Zakopane [~22 km]
Atrakcje turystyczne Kościelisko [~17 km]
Atrakcje turystyczne Chochołów [~3 km]
Atrakcje turystyczne Czarny Dunajec [~13 km]
Atrakcje turystyczne Koniówka [~4 km]
Korzystając ze strony akceptujesz Politykę cookies Akceptuję