Makabra XX w i Morskie Tajemnice w bunkrze


Adres: Kuracyjna , Hel

Telefon: 660 363 100

Powołaj się na:

W portalu od: 30.04.2023 r.

Szczegółowy opis Opis

Hel to miejsce wyjątkowe. Znajduje się tu wiele pozostałości po II wojnie światowej - bunkrów, dział artyleryjskich, a zarazem cennej pod względem przyrodniczym roślinności.

Doceniła to grupa działaczy, która założyła stowarzyszenie Alternatywny Cypel. Zrealizowali wspólnie kilka świetnych projektów - między innymi zagospodarowali puste i zaniedbane bunkry tworząc w jednym "Makabra XX wieku", w drugim "Morskie Tajemnice"

Bunkier Makabra XX wieku to pokazanie ludzkiego bólu, strachu i cierpienia, jakiego doznawały niewinne ofiary wojny. Odczucia potęguje dodatkowo ciemny, ponury schron przeciwatomowy i bardzo oszczędne ekspozycje. Do obejrzenia jest kilkanaście sal, podsumowujących II wojnę światową i niosących antywojenne przesłanie. Dodatkowymi elementami mającymi wpływ na odbiór jest zastosowanie gry świateł i dźwięków. Wrażenia z pobytu są wstrząsające. Bunkier czynny jest sezonowo - można go zwiedzać od maja do końca września.

Druga atrakcja, która została stworzona to Morskie Tajemnice. Powstała w roku 2015 i opowiada o przyrodzie i ochronie morza Bałtyckiego. Ekspozycja pomyślana została tak, aby zaciekawić różne grupy wiekowe. Maluchy będą zainteresowane panoramicznym akwarium, ciekawa jest makieta obrazująca stary, przedwojenny port rybacki, a młodzież zainteresuje z pewnością gra polegająca na składaniu różnych modeli kutrów. Ciekawa jest też ekspozycja poświęcona tradycji helskich rybaków i rybołówstwu oraz wystawa oceanograficzna. Ekspozycja również czynna jest tylko sezonowo - od maja do końca września.

Galeria zdjęć GaleriaMapka z lokalizacją Lokalizacja Kuracyjna , HelKomentarze i opinie Opinie


5,0 Ocena turystów: Makabra XX w i Morskie Tajemnice w bunkrze
5,0 / 5 na podstawie 24 głosów

Lokalizacja: 5,0
Atrakcje: 5,0
Parking: 5,0
Obsługa: 5,0
Cena: 5,0

dla szukających relaksu
dla lądowych odkrywców
dla wodnych fanów

Oceń:

Lokalizacja
Atrakcje
Parking
Obsługa
Cena

Atrakcje turystyczne w okolicy Helu
Atrakcje turystyczne Jurata [~11 km]
Atrakcje turystyczne Jastarnia [~14 km]
Atrakcje turystyczne Kuźnica [~21 km]
Atrakcje turystyczne Chałupy [~27 km]