Kamienica kupiecka Schliffenów


Adres: Emilii Gierczak 5, Kołobrzeg

Informacja: Kamienica z XV w

Powołaj się na:

W portalu od: 21.03.2023 r.

Szczegółowy opis Opis

Zabytkowa kamienica Schliffenów pochodząca z XV wieku znajduje się przy ulicy Gierczak 5 w Kołobrzegu i obecnie należy do Muzeum Oręża Polskiego.

Budynek kamienicy zbudowany jest z cegły, w typowym stylu późnogotyckim i jest jednym z najstarszych w tym stylu w regionie. Stoi w szeregu młodszych budynków, pochodzących z XX wieku i łatwo ją przeoczyć. Dawniej kamienica była własnością rodziny kupieckiej, która w niej mieszkała i prowadziła sklep. Kamienica składa się z 3 poziomów - parteru, gdzie znajdowała się duża sień i pomieszczenie handlowe, piętra, na którym mieszkała rodzina kupiecka i piwnicy, w której przechowywała swoje artykuły spożywcze. Od roku 1938 do czasów II wojny światowej w kamienicy mieściło się muzeum Joachima Nettelbecka. W czasie II wojny światowej budynek został bardzo mocno zniszczony, dlatego po wojnie wymagał gruntownego remontu. Odrestaurowanie jej trwało 6 lat (1957-1963), i wiernie przywróciło jej stan pierwotny.

Dzisiaj mieści się tu oddział Muzeum Oręża Polskiego, w którym spotykają się lata bardzo stare, jak i też współczesne. Obejrzymy tu pełen przegląd polskiego umundurowania: kroje, barwy, fasony, od obuwia po nakrycia głowy. Od średniowiecza, po wiek XX. Oglądając eksponaty nietrudno wyobrazić sobie, jak przebiegały walki o Kołobrzeg w czasie II wojny światowej. Blisko 70 pojazdów wojskowych, samolotów, broni pancernej i artylerii eksponowanych jest przez cały rok na wystawie plenerowej. W muzeum eksponowane są również wystawy czasowe.

Galeria zdjęć GaleriaMapka z lokalizacją Lokalizacja Emilii Gierczak 5, KołobrzegKomentarze i opinie Opinie


5,0 Ocena turystów: Kamienica kupiecka Schliffenów
5,0 / 5 na podstawie 34 głosów

Lokalizacja: 5,0
Atrakcje: 5,0
Parking: 5,0
Obsługa: 5,0
Cena: 5,0

dla szukających relaksu
dla lądowych odkrywców
dla lubiących adrenalinę

Oceń:

Lokalizacja
Atrakcje
Parking
Obsługa
Cena

Atrakcje turystyczne w okolicy Kołobrzegu
Atrakcje turystyczne Ustronie Morskie [~14 km]
Atrakcje turystyczne Sianożęty [~12 km]
Atrakcje turystyczne Grzybowo [~8 km]
Atrakcje turystyczne Dźwirzyno [~14 km]