Powalony Dąb Bolesław


Adres: Las Kołobrzeski , Ustronie Morskie

Informacja: Dąb Bolesław

Powołaj się na:

W portalu od: 15.11.2015 r.

Szczegółowy opis Opis

Dąb Bolesław w kołobrzeskim lesie obok wsi Bagicz, gmina Ustronie Morskie. W w nocy z 31 maja na 1 czerwca 2016 roku Dąb Bolesław został powalony przez silną wichurę. Dąb miał około 800 lat i był uważany za najstarszy w Polsce. Imię Bolesław nadano drzewu 19 sierpnia 2000 roku na cześć króla Polski Bolesława Chrobrego i jego zasługi w utworzeniu Biskupstwa Kołobrzeg w roku 1000.

Obwód drzewa zmierzony na wysokości 1,3 m od ziemi wynosił 691 cm, średnica korony wynosiła 20 metrów, a wysokość 32 metry. Obecnie powalony dąb jest ogrodzony a jego pozostałości nie zostaną usunięte i będzie dalej pełnił rolę pomnika przyrody. Obok Dębu Bolesław ma zostać posadzony genetycznie ten sam dąb z pędów pobranych w 2014 roku przez naukowców z instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk.

Sprzeczne informacje na temat Dębu Bolesław. Według Dyrekcji Lasów Państwowych Dąb Bolesław miał 800 lat, wg. informacji na Wikipedii mógł on mieć 400 lat.

Obecnie teren wokół Dębu Bolesław jest bardzo rozjeżdżony przez ciężki sprzęt do zrywki drewna, ogromne koleiny z błotem i wodą robią złe wrażenie, tak samo jak wiata stojąca obok dębu w której dach jest spróchniały. Wydaje się, że dyrekcja lasów zapomniała, że powalony Bolesław miał nadal pełnić rolę Pomnika Przyrody, który jest odwiedzany przez turystów. Mimo wszystko polecamy odwiedzić to miejsce, bo można zobaczyć pozostałości Bolesława, a kawałek dalej jest Dąb Warcisław, którego stan i teren wokół jest normalny.

Galeria zdjęć GaleriaMapka z lokalizacją Lokalizacja Las Kołobrzeski , Ustronie MorskieKomentarze i opinie Opinie


4,9 Ocena turystów: Powalony Dąb Bolesław
4,9 / 5 na podstawie 19 głosów

Lokalizacja: 4,9
Atrakcje: 4,9
Parking: 4,9
Obsługa: 4,9
Cena: 4,9

dla aktywnych
dla szukających relaksu
dla wodnych fanów

Oceń:

Lokalizacja
Atrakcje
Parking
Obsługa
Cena

Atrakcje turystyczne w okolicy Ustronia Morskiego
Atrakcje turystyczne Sianożęty [~5 km]
Atrakcje turystyczne Kołobrzeg [~14 km]
Atrakcje turystyczne Gąski [~18 km]