Kaplica w Jaszczurówce


Adres: Cyrhli , Zakopane

Telefon: 18 206 10 19

Powołaj się na serwis:

W portalu od: 02.02.2021 r.

Opis


W Zakopanem w Toporowej Cyrhli znajduje się zabytkowa kaplica Najświętszego Serca Jezusa – kościół filialny parafii rzymskokatolickiej potocznie zwana kaplicą na Jaszczurówce. Świątynię zaprojektowaną przez Stanisława Witkiewicza rozpoczęto budować w roku 1904, a poświęcono w 1907.
W 2019 roku, z inicjatywy opiekunów kościółka zapoczątkowano cykl działań zmierzających do kompleksowej rewitalizacji obiektu, jak i całej przestrzeni wokół niego. Tatrzański Park Narodowy zbudował nowy most prowadzący z parkingu do kaplicy a parafia na Cyrhli zleciła przeprowadzenie analizy potrzeb względem fachowej opieki turystycznej. Sposobem na monitorowanie zachodzących zmian było założenie Księgi Pamiątkowej i utworzenie stałych dyżurów przewodnickich dla turystów przybywających w to miejsce indywidualnie oraz grup turystycznych bez przewodników.
W efekcie powyższych działań przygotowany został projekt Rewitalizacja kaplicy w Jaszczurówce w aspekcie sakralnym, przyrodniczym oraz turystycznym i artystycznym. Ma on na celu wprowadzenie wysokiego poziomu edukacyjnego osób odwiedzających ten zabytkowy obiekt. Walory poznawcze mają dotyczyć w szczególności sakralnej architektury drewnianej w Zakopanem, walorów przyrodniczych parku górskiego, tradycyjnego rzemiosła na Podhalu, malarstwa na szkle.
Innowacyjność projektu polega na łączeniu trzech aspektów poznawczych: przestrzeni sakralnej (drewniana kaplica), przyrodniczego otoczenia (Tatrzański Park Narodowy) i sztuki regionalnej (malarstwo na szkle, rzeźba w drewnie). Szczególną cechą zadania jest tworzenie „genius loci” w kaplicy, tj. codzienna Msza Święta w obrządku posoborowym, raz w miesiącu Msza Święta - tzw. trydencka i okazjonalnie Msza Święta w obrządku prawosławnym oraz koncerty kameralne i wystawy tematyczne.

Jaszczurówka położona jest na trasie turystycznej z Zakopanego do Morskiego Oka i przylega do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jaszczurówka, jako przysiółek Zakopanego odgrywała niegdyś ogromną rolę w rozwoju turystyki oraz lokalnej balneologii, była zalążkiem w rozwoju górskiego wodolecznictwa. W tym miejscu zapoczątkowano rozwój budownictwa górskiego w stylu tyrolskim i szwajcarskim.
Grupami docelowymi, do których kierowane jest nowatorskie podejście w realizacji ochrony kaplicy są:
- młodzież, dla której żywy przekaz to przede wszystkim poszerzenie wiedzy szkolnej z zakresu przyrody (Tatrzański Park Narodowy) i literatury (postaci literackie związane z Zakopanem i Tatrami: Kornel Makuszyński, Jan Kasprowicz, Stefan Żeromski, Stanisław Witkiewicz, Kazimierz Przerwa – Tetmajer)
- dorośli, dla których sposób przekazu informacji będzie rozbudowany o mało dostępną wiedzę zawartą w dawnej literaturze górskiej i pierwszych przewodnikach turystycznych. Przedstawiane będą także mało znane fakty z życia regionu - nie rejestrowane literaturze przedmiotu - a zawarte w pamięci naocznych świadków wydarzeń z życia kościoła. Będzie to miało wspomnieniowy charakter przekazu znany z autopsji doświadczonych prelegentów - np. wcześniejsze kontakty księży z Tatrami i Podhalem (Karol Wojtyła, Stefan Wyszyński) czy kontakty projektanta kaplicy Stanisława Witkiewicza z innymi luminarzami kultury polskiej związanymi z Zakopanem i Tatrami.
Dla osób niepełnosprawnych (intelektualnie i mentalnie), które często odwiedzają kaplicę zastosowana zostanie metodyczna analiza przekazu wiedzy, w zależności od oceny kondycji psychofizycznej odbiorców, polegająca na czytelnym (walor gestu) oraz analitycznym (przyczyny i skutki) i skrótowym wykładzie (graficzne akcesoria pomocnicze). Komunikatywność w tym przekazie wiedzy, prowadząca do uściślenia relacji interpersonalnych jest nieodzownym elementem edukacyjnego powodzenia. Zbudowana zostanie dostawna platforma podjazdowa dla wózków inwalidzkich i wykonane będą poręcze wzdłuż ścieżki dojścia do obiektu.
Podczas interaktywnych wykładów prowadzonych w kaplicy wykorzystywane będą pamiątki, jako nagrody w konkursach organizowanych dla turystów po zakończonych prelekcjach. Wpłynie to dodatkowo na edukację i promocję kaplicy. W pamiątkach zawarte będą treści zaczerpnięte z wystroju wnętrza kaplicy – elementy sakralne wyposażenia i detale architektoniczne oraz regionalne ozdoby kulturowe i rzeźbiarskie stylizacje przyrodnicze. Dotychczas na rynku pamiątkarskim nie spotyka się „gadżetów” z Jaszczurówki. Przeciwstawiając się wszechobecnej tandecie zaproponowano wprowadzenie do obiegu pamiątkarskiego wyroby z rodzimych surowców; owczej wełny, skóry, drewna, filcu. Będzie to nawrót do tradycyjnych technik produkcji cepeliowskich jak rzeźba, tłoczenia na skórze, hafty itp. Tym sposobem powstanie unikalny produkt regionalny, oddziałujący pozytywnie na edukację społeczną oraz wiedzę historyczną i kulturową.
Projekt realizowany będzie w oparciu o przeprowadzoną wcześniej analizę potrzeb w zakresie ożywienia turystycznego kaplicy w Jaszczurówce, która podlega zarządowi kościelnemu Parafii p. w. Miłosierdzia Bożego na Cyrhli. W okresie wiosenno-letnim 2019 roku wolontariusze - klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie i przewodnicy tatrzańscy prowadzili społeczne akcje edukacyjne.

GaleriaLokalizacja obiektu Cyrhli , ZakopaneOpinie


5,0 Ocena klientów: Kaplica w Jaszczurówce
5,0 / 5 na podstawie 8 głosów

Lokalizacja: 5,0
Walory: 5,0
Parking: 5,0
Obsługa: 5,0
Cena: 5,0

Klienci polecają dla:

Oceń:

Lokalizacja
Walory
Parking
Obsługa
Cena

Polecam dla:

Atrakcje turystyczne w okolicy Zakopanego
Atrakcje turystyczne Białka Tatrzańska [~22 km]
Atrakcje turystyczne Czarna Góra [~21 km]
Atrakcje turystyczne Rzepiska [~21 km]
Atrakcje turystyczne Jurgów [~20 km]
Atrakcje turystyczne Bukowina Tatrzańska [~18 km]
Atrakcje turystyczne Małe Ciche [~14 km]
Atrakcje turystyczne Murzasichle [~11 km]
Atrakcje turystyczne Biały Dunajec [~12 km]
Atrakcje turystyczne Poronin [~7 km]
Atrakcje turystyczne Suche [~9 km]
Atrakcje turystyczne Ząb [~11 km]
Atrakcje turystyczne Nowe Bystre [~11 km]
Atrakcje turystyczne Dzianisz [~12 km]
Atrakcje turystyczne Witów [~14 km]
Atrakcje turystyczne Kościelisko [~5 km]
Atrakcje turystyczne Chochołów [~17 km]
Atrakcje turystyczne Ciche [~22 km]
Atrakcje turystyczne Czarny Dunajec [~29 km]
Atrakcje turystyczne Koniówka [~22 km]
Korzystając ze strony akceptujesz Politykę cookies Akceptuję