Wielka Zbrojownia


Adres: Targ Węglowy 6, Gdańsk

Telefon: 58 301 28 01

Powołaj się na:

W portalu od: 08.10.2021 r.

Szczegółowy opis Opis

Będąc w Gdańsku, nie sposób pominąć i nie obejrzeć jednego z najznakomitszych świeckich budynków Gdańska - Wielkiej Zbrojowni. Zbrojownia usytuowana jest w samym centrum Głównego Miasta na skrzyżowaniu dwóch ulic: Piwnej i Tkackiej.

Budynek został wzniesiony ze względu na ciągłe zagrożenie ze strony Szwecji wojną i brakiem odpowiednich magazynów na sprzęt wojenny. Zbudowano go na początku XVII wieku, w latach 1602-1605. Zaprojektowany został przez najlepszego w tamtych czasach w Gdańsku architekta Antoniego van Obberghena .

Budynek jest bardzo okazały, posiada trzy piętra, w których mieścila się nie tylko broń, ale również sztuka - obrazy i posągi. Główna fasada zbrojowni jest bardzo bogato zdobiona - znajdują się tu dwa portale z herbami Gdańska trzymanymi przez lwy, olbrzymi posąg Minerwy oraz postaci gdańskich wojowników. Góra zwieńczona jest obeliskami, posągami, okuciowym ornamentem oraz 4 wieżyczkami zakończonymi kulami

Podczas działań wojennych, w roku 1945 budynek w dużej części został spalony. Od roku 1947 rozpoczęła się jego odbudowa. Trwała prawie 20 lat - zakończona została w roku 1965. Dzisiaj w zbrojowni mieści się Akademia Sztuk Pięknych. Znajduje się tutaj Wydział Malarstwa, Wydział Architektury i Wzornictwa, Rektorat, Biblioteka oraz administracja Uczelni.

Galeria zdjęć GaleriaMapka z lokalizacją Lokalizacja Targ Węglowy 6, GdańskKomentarze i opinie Opinie


5,0 Ocena turystów: Wielka Zbrojownia
5,0 / 5 na podstawie 21 głosów

Lokalizacja: 5,0
Atrakcje: 5,0
Parking: 5,0
Obsługa: 5,0
Cena: 5,0

dla aktywnych
dla szukających relaksu
dla lądowych odkrywców

Oceń:

Lokalizacja
Atrakcje
Parking
Obsługa
Cena

Atrakcje turystyczne w okolicy Gdańska
Atrakcje turystyczne Gdynia [~26 km]
Atrakcje turystyczne Sobieszewo (Gdańsk) [~15 km]
Atrakcje turystyczne Świbno (Gdańsk) [~22 km]
Atrakcje turystyczne Mikoszewo [~25 km]
Atrakcje turystyczne Sopot [~12 km]