Lisi Jar


Adres: , Jastrzębia Góra

Informacja turystyczna: Lisi Jar

Powołaj się na serwis:

W portalu od: 28.02.2016 r.

Opis


Lisi Jar łączy w sobie piękno przyrody i historii, znajduje się we wschodniej części Jastrzębiej Góry, na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Powstał w wyniku spływających wód z topniejącego lądolodu w czasie ostatniego zlodowacenia północnopolskiego, około 10 tysięcy lat temu. Wtedy to lądolód skandynawski wycofał się z tego terenu, pozostawiając po sobie moreny, jary i pradoliny. [1]

Lisi Jar to idealne miejsce na pieszą wycieczkę dla osób lubiących góry i morze. Jar rozpoczyna się przy obelisku z orłem, który został ufundowany przez hrabiego Aleksandra de Rosset w celu upamiętnienia Zygmunta III Wazy. Król powrócił z wyprawy po koronę szwedzką do Polski w 1598 roku i po rozbiciu się jego statku dotarł na ląd właśnie Lisim Jarem. Przy obelisku znajdziesz także tablicę informacyjną z historycznymi zdjęciami z początku XX wieku, na których widać bulwar "Ku słońcu" z dawnymi samochodami oraz obelisk z orłem a nawet nieistniejące już schronisko turystyczne "Nad Lisim Jarem". W okresie międzywojennym Lisi Jar był także inspiracją artystów, m.in. Franciszka Szwocha, który namalował obraz przedstawiający wąwóz. [2]

Ścieżka Lisiego Jaru to jednocześnie fragment Niebieskiego Szlaku Nadmorskiego, który prawie przez całą długość jaru trawersuje jego wschodnim zboczem. Dawniej Lisi Jar miał 10 km długości obecnie to 350 metrów, a największe zagłębienia osiągają 50 metrów. [3] W najwyższych i stromych miejscach są barierki, które zapewniają bezpieczeństwo. Spacerując Lisim Jarem dostrzeżesz ponad stuletnie buki, których korzenie oplatają zbocza jaru tworząc baśniowy klimat. Flora Lisiego Jaru to przegląd szerokiego wachlarza odmiennych gatunków, od najdrobniejszych, jak storczyki, wrzosy i bluszcz, przez krzewy malin, głogu, jeżyn, leszczyn, kalin czy jałowca. Rosną tu dzikie grusze, jarzębiny, świerki i przede wszystkim buki.

Pod koniec Lisiego Jaru czekają na ciebie strome schody, z których widać już morze, a które prowadzą na sam dół wąwozu. Przy schodach znajduje się drewniana rzeźba króla Zygmunta III Wazy, z którym chętnie fotografują się turyści. Warto zauważyć, że w tym miejscu wąwóz rozgałęzia się. Na wprost mamy wyjście nad morze, a po prawo mniejszą odnogę Lisiego Jaru. Możesz w tym miejscu podjąć decyzję czy chcesz już wyjść na plażę i kończyć wycieczkę czy jesteś ciekawy odnogi lisiego jaru oraz dodatkowych atrakcji? Jeżeli chcesz zwiedzać to polecam przespacerować boczną odnogę Lisiego Jaru do samego końca, po drodze znajdziesz małą kapliczkę św. Antoniego, patrona rzeczy i osób zaginionych. Na końcu jaru wyjdziesz na ul. Klifową, teraz kieruj się w stronę hotelu Faleza i zejścia na plażę nr 18, czeka tam na ciebie głaz z piękną legendą o miłości oraz ławeczka, na której możesz odpocząć. Teraz przed tobą malownicze zejście na plażę nr 18 i spacer plażą do głównego wyjścia z Lisiego Jaru nr 19.

Jeśli interesuje cię temat formowania się okolicznego terenu, to polecam Google Maps z włączoną warstwą satelitarną lub terenu. Można podziwiać okoliczne moreny, jary i pradoliny, które tysiące lat temu były wypełnione topniejącym lodowcem, a których ślady doskonale dzisiaj widać na zdjęciach satelitarnych. Takie podróże palcem po mapie najczęściej kończą się kolejną interesującą wycieczką, do których zachęcam.

Z wózkiem dziecięcym do Lisiego Jaru?
Samemu nie, ale we dwoje jest to możliwe. Główne trudności to wejście do Lisiego Jaru i pod koniec dosyć strome schody. Jednak na całej długości jaru można spacerować z wózkiem, ważne aby ścieżka była sucha, mokra po deszczu może być bardzo niebezpieczna.

Dlaczego warto odwiedzić lisi Jar?
Jest to jeden z najpiękniejszych nadmorskich zakątków, który zachwyca swoją historią powstania i wydarzeń których był świadkiem a także wspaniałą roślinnością oraz uformowaniem terenu. Zapraszam cię do odkrywania tego niezwykłego wąwozu i podzielenia się wrażeniami ze swojej wycieczki na naszej facebookowej grupie: Jastrzębia Góra - noclegi, atrakcje, jedzenie.

[1] http://geoportal.pgi.gov.pl/zrozumiec_ziemie/lekcje/lekcja_2#005
[1] https://zpe.gov.pl/a/wplyw-zlodowacen-na-rzezbe-polski/D16rvISjX
[2] https://pl.wikipedia.org/wiki/Lisi_Jar
[3] https://www.dladziedzictwa.org/2021/09/21/lisi-jar-w-jastrzebiej-gorze/

GaleriaLokalizacja obiektu , Jastrzębia GóraOpinie


5,0 Ocena klientów: Lisi Jar
5,0 / 5 na podstawie 13 głosów

Lokalizacja: 5,0
Walory: 5,0
Parking: 5,0
Obsługa: 5,0
Cena: 5,0

Klienci polecają dla:

Oceń:

Lokalizacja
Walory
Parking
Obsługa
Cena

Polecam dla:

Atrakcje turystyczne w okolicy Jastrzębiej Góry
Atrakcje turystyczne Władysławowo [~8 km]
Atrakcje turystyczne Karwia [~7 km]
Atrakcje turystyczne Dębki [~15 km]
Atrakcje turystyczne Cetniewo [~7 km]
Atrakcje turystyczne Chłapowo [~5 km]
Atrakcje turystyczne Rozewie [~3 km]
Atrakcje turystyczne Tupadły [~1 km]
Atrakcje turystyczne Mieroszyno [~4 km]
Atrakcje turystyczne Ostrowo [~5 km]
Atrakcje turystyczne Karwieńskie Błoto [~10 km]
Korzystając ze strony akceptujesz Politykę cookies Akceptuję