Wąwóz Lisi Jar w Jastrzębiej Górze. Uroki Rozewia i Jastrzębiej


Adres: , Jastrzębia Góra

Informacja: Lisi Jar

Powołaj się na:

W portalu od: 28.02.2016 r.

Szczegółowy opis Opis

Lisi Jar łączy w sobie piękno przyrody i historii, znajduje się między wschodnią częścią Jastrzębiej Góry a Rozewiem, na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Powstał w wyniku spływających wód z topniejącego lądolodu w czasie ostatniego zlodowacenia północnopolskiego, około 10 tysięcy lat temu. Wtedy to lądolód skandynawski wycofał się z tego terenu, pozostawiając po sobie moreny, jary i pradoliny, które możemy podziwiać na terenie Jastrzębiej Góry i Rozewia.1

Zwiedzanie Lisiego Jaru od Obelisku z Rzeźbą Orła do kamienistej plaży

Lisi Jar to idealne miejsce na pieszą wycieczkę dla osób lubiących klimat gór i morza. Trasa wąwozu rozpoczyna się przy Obelisku z orłem, który został ufundowany przez hrabiego Aleksandra de Rosset w celu upamiętnienia Zygmunta III Wazy. Król wracając z wyprawy po koronę szwedzką w 1598 roku, rozbił się statkiem w okolicach Lisiego Jaru i Przylądka Rozewie, dotarł na ląd właśnie Lisim Jarem. Przy obelisku znajdziesz także tablicę informacyjną z historycznymi zdjęciami z początku XX wieku, na których widać bulwar "Ku słońcu" z dawnymi samochodami oraz obelisk z orłem a nawet nieistniejące już Schronisko turystyczne "Nad Lisim Jarem". W okresie międzywojennym Lisi Jar był także inspiracją artystów, m.in. Franciszka Szwocha, który namalował obraz przedstawiający Lisi Jar.2

Trasa Lisiego Jaru trawersuje zboczem wąwozu

Ścieżka Lisiego Jaru to jednocześnie fragment Niebieskiego Szlaku Nadmorskiego, który prawie przez całą długość jaru trawersuje jego wschodnim zboczem. Dawniej Lisi Jar miał 10 km długości obecnie to 350 metrów, a największe zagłębienia osiągają 50 metrów.3 W najwyższych i stromych miejscach są barierki, które zapewniają bezpieczeństwo. Spacerując Lisim Jarem dostrzeżesz ponad stuletnie buki, których korzenie oplatają jar tworząc baśniowy klimat. Flora Lisiego Jaru to przegląd szerokiego wachlarza odmiennych gatunków, od najdrobniejszych, jak storczyki, wrzosy i bluszcz, przez krzewy głogu, jeżyn czy jałowca. Rosną tu jarzębiny, świerki i przede wszystkim buki, które zachwycają wszystkich swoimi korzeniami, które oplatają zbocza wąwozu.

Schody pod koniec Lisiego Jaru i atrakcje, które warto zobaczyć

Pod koniec Lisiego Jaru czekają na ciebie strome schody, z których widać już morze, a które prowadzą na sam dół wąwozu. Przy schodach znajduje się drewniana rzeźba króla Zygmunta III Wazy, z którym chętnie fotografują się turyści. Warto zauważyć, że w tym miejscu wąwóz rozgałęzia się. Na wprost mamy wyjście nad morze i charakterystyczną kamienistą plażę, a po prawo mamy mniejszą odnogę jaru. Możesz w tym miejscu podjąć decyzję czy chcesz już wyjść nad morze czy jednak chcesz zwiedzić więcej atrakcji turystycznych? Jeżeli chcesz zwiedzać to polecam przespacerować boczny Jar do samego końca, po drodze znajdziesz małą kapliczkę św. Antoniego, patrona rzeczy i osób zaginionych. Na końcu wyjdziesz na ul. Klifową, teraz kieruj się w stronę hotelu Faleza i zejścia nr 18, czeka tam na ciebie Głaz z legendą o miłości oraz ławeczka, na której możesz odpocząć. Teraz przed tobą malownicze zejście nr 18 i spacer plażą do głównego wyjścia nr 19.

Ukształtowanie Lisiego Jaru, Jastrzębiej Góry, Rozewia

Jeśli interesuje cię temat formowania się okolicznego terenu, to polecam Google Maps lub Geoportal z włączoną warstwą satelitarną. Można podziwiać okoliczne moreny, jary i pradoliny, które tysiące lat temu były wypełnione topniejącym lodowcem, a których ślady doskonale dzisiaj widać na zdjęciach satelitarnych. Takie podróże palcem po mapie najczęściej kończą się kolejną interesującą wycieczką, do których zachęcam.

Czy mogę zwiedzić Lisi Jar z wózkiem dziecięcym?

Samemu nie, ale we dwoje jest to możliwe. Główne trudności to wejście do Lisiego Jaru i pod koniec dosyć strome schody. Jednak na całej długości jaru można spacerować z wózkiem, ważne aby ścieżka była sucha, mokra po deszczu może być bardzo niebezpieczna.

Relacje, zdjęcia i opinie z Lisiego Jaru

Zapraszam was do odkrywania tego niezwykłego wąwozu i podzielenia się wrażeniami ze swojej wycieczki na naszej facebookowej grupie: Jastrzębia Góra - noclegi, atrakcje, jedzenie. Warto zainspirować innych do zwiedzania ciekawych miejsc a także samemu przeglądać relacje z okolicznych atrakcji: Latarni Morskiej Rozewie, Chłapowa, Władysławowa i wielu innych.

Galeria zdjęć GaleriaMapka z lokalizacją Lokalizacja , Jastrzębia GóraKomentarze i opinie Opinie


5,0 Ocena turystów: Wąwóz Lisi Jar w Jastrzębiej Górze. Uroki Rozewia i Jastrzębiej
5,0 / 5 na podstawie 58 głosów

Lokalizacja: 5,0
Atrakcje: 5,0
Parking: 4,8
Obsługa: 5,0
Cena: 5,0

dla szukających relaksu
dla lubiących adrenalinę
dla aktywnych

Oceń:

Lokalizacja
Atrakcje
Parking
Obsługa
Cena

Atrakcje turystyczne w okolicy Jastrzębiej Góry
Atrakcje turystyczne Władysławowo [~8 km]
Atrakcje turystyczne Karwia [~7 km]
Atrakcje turystyczne Dębki [~15 km]
Atrakcje turystyczne Cetniewo [~7 km]
Atrakcje turystyczne Chłapowo [~5 km]
Atrakcje turystyczne Rozewie [~3 km]
Atrakcje turystyczne Tupadły [~1 km]
Atrakcje turystyczne Mieroszyno [~4 km]
Atrakcje turystyczne Ostrowo [~5 km]
Atrakcje turystyczne Karwieńskie Błoto [~10 km]