Dawna Winda Światowid


Adres: Plaża 24, Jastrzębia Góra

Informacja: Winda Światowid

Powołaj się na:

W portalu od: 26.06.2020 r.

Szczegółowy opis Opis

Jastrzębia Góra kojarzy się z przepięknymi klifami i najdalej wysuniętym punktem na północ, jednak mało turystów wie, że spacerując Promenadą Światowida i zatrzymując się na jej końcu w punkcie widokowym stoją dokładnie na wprost dawnej windy którą można było zjechać na plażę nr 24, obecnie na 30 metrowym klifie zamiast windy są schody. Dla wielu osób jest to zaskakująca informacja, podobnie jak fakt, że winda na plaże powstała przed II wojną czyli w czasach kiedy na Jastrzębią Górę mówiono "Nowa Warszawa" jesteście zaskoczeni?

Przed wojną Jastrzębia Góra przyciągała wpływowych mieszkańców Warszawy, którzy chętnie tutaj inwestowali i spędzali wolny czas, nic więc dziwnego, że to właśnie w tamtym okresie powstała winda na plażę nazwana "Światowid". Winda na plażę powstał dokładnie w latach 1938-1939 jednak jego uruchomienie nastąpiło dopiero po wojnie. Najpierw w okolicach 1961 roku udostępniono możliwość wejścia na taras widokowy a pod koniec lat 60-tych uruchomiono windę, która działa do 1972 roku czyli do momentu kiedy na skutek działań erozyjnych winda odchyliła się około 1,5 metra od pionu. Przechylona winda przez wiele lat trzymała się lądu częściowo naderwanym mostem. W styczniu 1982 roku winda runęła na plażę i z czasem jej pozostałości zniknęły.

Historia windy Światowid na plażę oraz przedwojenna popularność Jastrzębiej słusznie rozbudzają naszą wyobraźnię, bo mało jest miejsc nad polskim morzem, które zachowały kameralny klimat, historię luksusowych udogodnień dla plażowiczów i przepiękne klify, które niezależnie od daty cały czas urzekają turystów. Jastrzębia Góra to wyjątkowe miejsce z wyjątkową historią, dlatego warto ją odwiedzić chociaż na kilka dni i przy okazji zrobić pamiątkowe zdjęcie w miejscu dawnej windy na plażę :)

Galeria zdjęć GaleriaMapka z lokalizacją Lokalizacja Plaża 24, Jastrzębia GóraKomentarze i opinie Opinie


5,0 Ocena turystów: Dawna Winda Światowid
5,0 / 5 na podstawie 17 głosów

Lokalizacja: 5,0
Atrakcje: 5,0
Parking: 5,0
Obsługa: 5,0
Cena: 5,0

dla lądowych odkrywców
dla szukających relaksu
dla aktywnych

Oceń:

Lokalizacja
Atrakcje
Parking
Obsługa
Cena

Atrakcje turystyczne w okolicy Jastrzębiej Góry
Atrakcje turystyczne Władysławowo [~8 km]
Atrakcje turystyczne Karwia [~7 km]
Atrakcje turystyczne Dębki [~15 km]
Atrakcje turystyczne Cetniewo [~7 km]
Atrakcje turystyczne Chłapowo [~5 km]
Atrakcje turystyczne Rozewie [~3 km]
Atrakcje turystyczne Tupadły [~1 km]
Atrakcje turystyczne Mieroszyno [~4 km]
Atrakcje turystyczne Ostrowo [~5 km]
Atrakcje turystyczne Karwieńskie Błoto [~10 km]