Plac Wielorybów


Adres: Sikorskiego 8, Rewal

Informacja turystyczna: Plac Wielorybów

Powołaj się na serwis:

W portalu od: 15.09.2021 r.

Opis


Plac Wielorybów w Rewalu to dawny Plac Zdrojowy, który wraz ze wzgórzem Butterberg (nazwa od żółtych kaczeńców) służył zimą dzieciom jako miejsce do zabaw, głównie do zjeżdżania na sankach, od wiosny do jesieni wypasano na placu owce. Z czasem na placu założono zieleńce, posadzono brzozy i topole. Około 1830 roku wykonano tarasy z ławkami. Przez długi czas na placu znajdował się też pawilon, w którym odbywały się letnie cotygodniowe koncerty muzyczne.

Skąd zatem Wieloryby na dawnym Placu Zdrojowym?

Według legendy w XVIII wieku tutejsi rybacy wyłowili z Bałtyku wieloryba. Jako, że tutejsi ludzie nigdy nie widzieli tak olbrzymiego ssaka, postanowili wyciągnąć go na brzeg. Użyli do tego celu wszystkich koni, jakie posiadali, ale zwierzęta grzęzły w piachu nie dając rady. Z pomocą przyszedł sztorm, który wyrzucił zwierzę na plażę. Ludzie rzucili się na ssaka, poćwiartowali go dzieląc się mięsem, a szkielet ponoć w podziękowaniu za dar, jaki otrzymali przewieźli do kościoła w Trzęsaczu. Kiedy świątynia na klifie została zamknięta - jedno żebro przeniesiono do katedry w Kamieniu Pomorskim. Ponieważ na przestrzeni wieków kilkakrotnie w Bałtyku zaobserwowano te ssaki, mimo, że nie jest to ich naturalne środowisko, stwierdzono, że legenda może pokrywać się z prawdą.

Dlatego też władze miasta postanowiły, że wieloryb będzie wizytówką gminy. W centrum miasteczka ustawiono stalowe dwa olbrzymy, a właściwie ich szkielety i nadano imiona Fluctus i Ventus czyli Fala i Wiatr. Szkielety są naprawdę imponującej wielkości - ważą jeden 10, a drugi 5 ton.

GaleriaLokalizacja obiektu Sikorskiego 8, RewalOpinie


5,0 Ocena klientów: Plac Wielorybów
5,0 / 5 na podstawie 18 głosów

Lokalizacja: 5,0
Walory: 5,0
Parking: 5,0
Obsługa: 5,0
Cena: 5,0

Klienci polecają dla:

Oceń:

Lokalizacja
Walory
Parking
Obsługa
Cena

Polecam dla:

Atrakcje turystyczne w okolicy Rewala
Atrakcje turystyczne Pogorzelica [~10 km]
Atrakcje turystyczne Niechorze [~6 km]
Atrakcje turystyczne Śliwin [~3 km]
Atrakcje turystyczne Trzęsacz [~2 km]
Atrakcje turystyczne Pustkowo [~4 km]
Atrakcje turystyczne Pobierowo [~8 km]
Korzystając ze strony akceptujesz Politykę cookies Akceptuję