Stary Rynek


Adres: Rynek , Zielona Góra

Informacja: 68 323 22 22

Powołaj się na:

W portalu od: 29.12.2014 r.

Szczegółowy opis Opis

Zielona Góra może poszczycić się niezwykle piękną i zabytkową Starówką. Warto zwrócić uwagę na fakt, że na Starówce został zachowany średniowieczny charakter rynku. Oznacza to, że mamy do czynienia z prostokątnym placem o wymiarach 60x160 metrów, od którego odchodzą cztery uliczki, po jednej z każdego rogu, oraz dwie dodatkowe ze środka długich boków, co jest dodatkiem późniejszym.

Ze względu na swój rozmiar, zielonogórski rynek był kiedyś dzielony na części według tego, jakie konkretnie funkcje były realizowane w danym miejscu. Wydzielone były kwartały: mięsny, mączny, lniany, zbożowy czy garncarski. W XVII wieku działał też Plac Drzewny. Z punktu widzenia architektonicznego zielonogórski rynek jest eklektyczny. Dominuje w nim zabudowa mieszkalna, czyli kamienice prezentujące bogate, ale zróżnicowane style, od modernistycznego po neorenesansowy.

Miasta nigdy zbyt mocno nie dotknęły działania wojenne, dzięki czemu mamy tutaj do czynienia z oryginalnymi budynkami, nie ich rekonstrukcjami. Zachwycające swym wyglądem kamienice oraz klimatyczna atmosfera powodują, że Stary Rynek w Zielonej Górze jest jednym z najchetniej odwiedzanych przez turystów miejsc.

Galeria zdjęć GaleriaMapka z lokalizacją Lokalizacja Rynek , Zielona GóraKomentarze i opinie Opinie


4,3 Ocena turystów: Stary Rynek
4,3 / 5 na podstawie 4 głosów

Lokalizacja: 4,5
Atrakcje: 4,3
Parking: 4,3
Obsługa: 4,5
Cena: 4,0

dla wodnych fanów
dla szukających relaksu
dla lubiących adrenalinę

Oceń:

Lokalizacja
Atrakcje
Parking
Obsługa
Cena